1.Kilka słów o właściwościach drewna, dlaczego w podłodze powstają szpary?
Naturalne usłojenie drewna i jego struktura nadają drewnianej podłodze szczególnych walorów. Aby te walory zachować podłogi drewniane lakierujemy chroniąc je przed kurzem i zabrudzeniami.
Polakierowana podłoga w trakcie całego czasu użytkowania powinna być czyszczona i konserwowana.
Drewno to materiał higroskopijny czyli taki, który reaguje na zmiany wilgotności powietrza.
Podłogi drewniane w momencie montażu powinny mieć wilgotność w przedziale 9%+-2%, deski warstwowe mogą mieć nieco niższą wilgotność.
Pamiętajmy, że zimą kiedy wilgotność w powietrzu spada drewno zareaguje zmniejszeniem wymiarów, mogą pojawić się szczeliny między deskami i nie jest to wina montażu czy materiału a tylko efekt higroskopijności drewna.
Aby uniknąć niepożądanego efektu zsychania podłogi musimy zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, możemy zastosować nawilżacze powietrza, pojemniki z wodą zainstalowane na kaloryferach, pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania.
W celu zachowania naturalnych cech parkietu zaleca się utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury 18-25C i względnej wilgotności powietrza 45-60%.
Temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach zmierzyć można za pomocą prostych urządzeń mierniczych (termometr,higrometr).
Niska wilgotność to nie tylko problemy z podłogą ale także problemy zdrowotne mieszkańców.
Zbyt duża wilgotność w powietrzu , zalanie podłogi lub mycie nadmierną ilością wody spowoduje odwrotny efekt-podłoga zwiększy wymiary , nastąpi podniesienie krawędzi, możliwe jest wybrzuszenie podłogi.
2.Jak czyścić i pielęgnować podłogę drewnianą?
Podłogi drewniane to materiał w 100% naturalny, porównywalny do skóry i dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację bo w przeciwnym razie staną się matowe, szare i przesuszone-jak skóra.
Ogólna , najważniejsza zasada brzmi-jak najmniej wody!!!
Nowoczesne preparaty umożliwiają jednoczesne czyszczenie i pielęgnację, czyszczą bieżące zabrudzenia, rozpuszczają tłuszcz i osad, ale także zawierają wysokiej jakości środki pielęgnujące, które zabezpieczają drewno przed głębszym wnikaniem zanieczyszczeń.
Ich regularne stosowanie pozwala utrzymać podłogę w świetnej kondycji i zachować jej naturalny, świeży wygląd na długie lata.
3.Co wpływa na cenę paneli podłogowych?
Ceny paneli podłogowych wahają się już od 15 do ponad 100zł za m2, dlaczego?
Oto 5 podstawowych parametrów wpływających na cenę paneli:
-Klasa użyteczności
-Klasa ścieralności
-Grubość paneli
-System montażu
-Struktura
Obecnie pojawiły się także panele Haro, które zawierają zintegrowany z panelem system klejenia do podłoża dzięki czemu panele nie stukają, są nieakustyczne i w użytkowaniu przypominają podłogę drewnianą przyklejoną do podłoża.
4.Montaż na ogrzewaniu podłogowym.
Znakomitym rozwiązaniem na system ogrzewania podłogowego jest deska barlinecka. Jej warstwowa budowa oraz złącze Barclick pozwalają na zminimalizowanie odchyłek wymiarowych deski pod wpływem zmian cieplno-wilgotnościowych.
Układanie deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Rekomendujemy zatem skorzystanie z usług kompetentnych montażystów.
RODZAJ DREWNA
Na ogrzewanie podłogowe polecamy gatunki drewna o niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu, z długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie właściwości posiadają gatunki egzotyczne: merbau, iroko, doussie, jatobe; z krajowych dąb i akacja. Nie polecamy natomiast buku, klonu, grabu i brzozy. Są to gatunki drewna o wysokim współczynniku skurczu, które bardziej reagują na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, co w połączeniu z jasnym kolorem drewna może uwidaczniać powstające szczeliny.
RODZAJ OGRZEWANIA
Dopuszcza się montaż deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym zarówno w systemach wodnych jak i elektrycznych, wyposażonych w elektroniczne regulatory temperatury.
SPOSÓB MONTAŻU
Na ogrzewaniu podłogowym deska barlinecka może być montowana w systemie pływającym lub klejowym (fachowcy częściej rekomendują jednak system klejowy).
W systemie pływającym zaleca się stosowanie materiałów podpodłogowych o niskim współczynniku strat ciepła (np. tektura falista lub inny materiał rekomendowany do takiego systemu). W systemie klejowym zalecamy stosowanie kleju jednoskładnikowego poliuretanowo-silanowego.
PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU
Ustawić ogrzewanie na kilkanaście dni przed montażem na 21°C na powierzchni posadzki.
Instalować w tej samej temperaturze zgodnie z instrukcją układania podłogi w systemie pływającym lub instrukcją klejenia deski barlineckiej do podłoża.
UWAGA: Warunkiem przystąpienia do układania podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest sporządzony i podpisany przez wykwalifikowaną ekipę montażową protokół z 21-dniowego wygrzewania posadzki grzewczej. Jeśli montaż nie odbywa się natychmiast, ale następuje później, na kilkanaście dni przed montażem należy ponownie ustawić ogrzewanie na 21 °C i w tej samej temperaturze instalować podłogę.
Jako materiał podkładowy w przypadku systemu pływającego nałoży stosować tekturę falistą, z uwagi na jej najmniejszy opór cieplny.
Aby drewno się nie paczyło, należy dopilnować, by w czasie układania wilgotność deski podłogowej nie wykraczała poza dopuszczalny zakres od 5% do 9%.
POSTĘPOWANIE PO MONTAŻU PODŁOGI
Pozostawić podłogę powolnemu działaniu systemu grzewczego. Pozostaw ustawioną temperaturę 21°C nie krócej niż 48h. Następnie powoli zwiększaj temperaturę o 1 lub 2°C dziennie, aż do uzyskania optymalnej temperatury.
Nie podnosić temperatury powyżej 26°C na powierzchni podłogi.
UWAGA: Niezależnie od stosowanego systemu grzewczego, w pomieszczeniu MUSI być utrzymana wilgotność względna przez cały rok 45-60% i temperatura podłogi nie większa niż 26°C. Gwarancja firmy Barlinek S.A. nie obejmuje podłogi, która zostanie przesuszona lub przegrzana poprzez stosowane temperatur wyższych niż dopuszczone.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby mata grzejna była ułożona równomiernie, pod całą powierzchnię podłogi. Zapobiegnie to nierównomiernej pracy drewna i zagwarantuje największy komfort użytkowania - brak zimnych biegunów na podłodze.
Zalecana wartość mocy jednostkowej maty grzejnej do 100W/m2.